Almanya’ya Gidemeyişimiz Hakkında

Published on May 26, 2020

6 min read

Herkese selamlar dostlar, bugünkü yazım aslında başlıktan da anladığınız gibi önceki yazılarım gibi teknik konular içermiyor. Yurtdışı kararı almamız ve sonraki dönemde yaşadığımız zorluklardan ve bu karadan nasıl vazgeçtiğimizden bahsedeceğim.

Image for post

Linkedin Mesajı ve Mülakat Süreçleri

Öncelikle yurtdışı ve Almanya fikri Linkedin üzerinden gelen bir mesaj ile başladı. Tabi bir yandan askerlik vs de var ancak başlangıç noktası bu fırsatı değerlendirmek ister misiniz şeklinde gelen bir mesaj oldu. Tamamen mülakat tecrübesi olması ve bir yandan geliştirmeye uğraştığım ingilizcemi test etme amacıyla denemek istedim.

Firma Hamburg’ da aslında startup ama biraz daha büyümüş bir startup ve hem ofiste hemde remote olarak birçok çalışanı olan bir firma .(40'a yakın) Öncelikle insan kaynakları ile skype görüşmesi yaptık. Bu görüşme de bana aslında firmayı anlattılar ve bir kaç standart ik soruları sordular. Görüşme esnasında sabah 08.00 akşam 19.00 arasında çalıştıklarından bahsettiler. Tabi önce bir garipsedim bu durumu, çünkü Almanya bu konuda sert kanunları olan bir ülke ve garibime gitti. Ama tabi 24 yaşında Almanya’ya gitme düşüncesi, bir yandan blue card maaş sınırının üstünde olacak olmam ve 2 yıl sonunda kalıcı oturum alabiliyor olmam gibi durumlardan dolayı benim açımdan bir sorun olmayacağını söyledim.

Bir gün sonrasında ekipten teknik müdür ile görüşeceğimi söylediler onu da ik görüşmesi esnasında planladık. Teknik görüşme, bir kaç basit soru kendimi anlatmam sonrasında kısa sürede bitti. Teknik görüşmenin 1 saat sonrasında bir mail aldım ve 2 gün kadar haftasonu da olabilecek şekilde onların projelerinde remote olarak calısmamı ve birkaç görev vereceklerini söylediler. Bende haftasonu olacak şekilde olabileceğini söyledim ve bunu da planladık.

İşin bir mülakat deneyimi olur demekten daha ileri gittiğini ve ciddiye binmeye başladığını eşimle beraber farketmeye başladık. Hep Avrupaya gideceğim, çalışacağım demenin kolay olduğunu ve ciddiye binince işler aslında planlamanın düzgün yapıması gerektiğini farkettik.

Bu arada firmayı Glassdoor üzerinden yorumlarına vs bakmaya ve detaylı şekilde araştırmaya başladım. Fazlasıyla olumsuz yorum vardı, özellikle bu uzun saatler çalışma konusunda. Ancak bir o kadar da olumlu yorum vardı ve emin olamadım.

Haftasonu geldi, sabahtan vpn kurulumları vs yaptım. Jira üzerinden bir iş ataması yapıldı ve aslında bir kaç döküman ile beraber kendimi projenin içerisinde buldum. Teknoloji olarak Angular 8, NodeJS ve MongoDB kullanan bir projeydi ve bana ağırlıklı Angular geliştirme yapacağım bir iş verdiler. 1 günde büyük bir kısmını sonrasında 2.kısmını tamamladım ve pr olarak gönderdim. Teknik müdür bana dönüş yapacaklarını söyleyip teşekkür etti.

Ve bir kaç gün sonrasında insan kaynakları bir mail ile sürecin tamamlandığını ve teklifi bana aktarmak için bir Skypre görüşmesi yapmak istediklerini söyledi. Bu görüşme de bana genel şirketin teklifini, sürecin nasıl ilerleyeceğini vs ilettiler. Hiçbir şekilde relocation-allowance yani taşıma yardımı yapmadıklarını sadece maaş konusunda mavi kart sınırının biraz daha üstünde teklif yapabileceklerini söylediler. Bende açıkcası teklif sonrası 1 hafta kadar düşüneceğimi ilettim.

Bundan sonraki 1 hafta önce eşimle kararımızı düşündük, yapacaklarımızı planladık. Aynı dönemde Almanya’da ve Hamburg’da bulunan insanlarla görüşmeye hem bütçe olarak hem yaşam olarak bilgi almaya başladım ve sonuç olarak kararımızı verip teklifi kabul ettik.

Teklifin kabulünün ardından firma benden gelmeden önce 1 ay kadar remote olarak çalışmamı istediler ancak ben bu kadar çalışmayacağımı ve Türkiye’de halletmem gereken işler olduğunu söyledim ancak bu konuda özel bir ricada bulundular ve 2 hafta kadar uzaktan çalışma konusunda karar kaldık.

İlk yapılacaklar aslında vize sürecini başlatmaktı, ve şirket Almanya iş kurumundan bir belge (Zav belgesi) alıp bana gönderdi. Ben bunun ile konsolosluğa bir başvuru yaptım. Aynı zamanda sözleşmenin orjinal hali geldi imzaladım gönderdim. Tüm belgeleri toplayıp vize gününe kadar hazırladım.

Aynı zamanda bu dönemde maddi kaynak olması açısından arabamı satışa çıkardım ve 1 hafta kadar bir sürede sattım.

Sonrasında vize süreçleri tamamlanıp benim vizem geldi. İşte o anda gidiyoruz dedim :). Ancak tam vize çıktığı dönemlerde Avrupa’da koronavirüs yeni yeni sayılar artıyordu ancak gideriz uzaktan çalışırız gerekirse gibi düşünmüştüm ve o zamanlar kimsenin ciddiye almadığı bir dönemdi.

Remote dönem

Setur’daki işimden ayrıldım ve uzaktan çalışmaya başladım. Başladığım ilk günde bana direk projeleri çekmemi ve Jira üzerindeki bir işi bitirmemi söylediler. Tabi ilk başta bir şok oluyorsunuz :). İlk gün olduğu için garip geliyor insan ama olsun zaten 2 hafta remote sonra ofiste işler yoluna girer gibi düsünüyorsunuz. Başladım işte 8–9 saate yakın ilk gün çalıştım ve akşam işin durumunu sordular ve ben yarısına kadar ilerlediğimi ilettim ve firmanın ceo’su olarak görev yapan kişi bana Telegram üzerinden biraz daha çalışırsam ve mesai yapıp verilen işi ilerletirsem iyi olacağını söyledi. Tabi ben ikinci şoku yaşadım, ancak yine neyse diyip devam ettim. 3. güne geldiğimizde bana yine ceo olarak çalışan kişi, çok yavaş olduğumu ve haftasonu mesai yapmam gerektiğini söyledi. Tabi ben mesai yapmayacağımı ve haftasonu çalışmayacağımı net bir şekilde ilettim. Ben artık Glassdoor’da olan olumsuz yorumların ne kadar gerçekçi olduğunu yavaştan hissetmeye başladım :).

Günde en az 10 saate yakın çalışıyordum ve hala yavaş gibi bir dönüş alıyordum ve bu 3. günümde aldığım bir geri dönüş. Cuma günü geldiğinde artık bir haftayı neredeyse tamamlıyordum ve 3–4 yeni sayfa geliştirmesi yapmıştım. Cuma günü ceo tekrar bir mesaj attı ve birçok insanla çalıştıklarını ve en yavaşı sensin daha hızlı olman lazım gibi birşeyler söyledi.

Bu mesajı okuduktan sonra artık 1 haftanın verdiği bir yorgunluk var, üzerine günde en az 10 saat çalıştım (bu asla bir sorun değil evet sorun ama işi sevdiğim için sorun gibi gelmiyordu o anda). Ben artık kayıtsız kalamayıp bu mesaja bir dönüş yaptım ve o kadar yavaş olmadığımı, daha ilk haftada olduğumu buna rağmen fazlasıyla çalışıp işleri ilerlettiğimi söyledim. Ancak kendini ceo olarak tanımlayan kişi karşı çıktı ve aramızda sert bir tartışma geçti.

İşlerin kötüye gitmeye başladığı dönem

Ben bu tartışma ardından firmada devam etmeme kararı aldım ve eşimle bunu görüşüp oturup aslında tekrar bir karar vermemiz gerekiyordu. Hesaplamalarımızı ve planlarımızı yapıp, elimizdeki vize ile gidip aslında 3–4 ay kadar kalabileceğimizi ve orada iş bakıp en kötü durumda ise dönüp Türkiye’de tekrar devam edebileceğimizi düşündük. Çünkü bu kararı aldığımız gün, uçak biletlerimizi almış, Almanya’da yaşayacağımız evi tutmuştuk. Hatta Almanya’da mavi kart başvurusu için randevu dahi almıştık :). Bir de aslında firmadan çalıştığım bir haftanın karşılığını da alamadım.

Herşey tamam kararı verdik, bu kararı aldığımızdan bir süre sonra ailevi bir sağlık sorunundan dolayı aslında bir süre daha gitmememiz gerektiğini düşündük ve vize süresine güvenerek kısa bir süreliğine erteledik.

Bu kısa süre erteleme ardından Türkiye ve Avrupa’da koronavirüs patlak vermesi, aynı zamanda seyahat yasağının gelmiş olması ile beraber bizim planlarımız tamamen iptal olma yoluna evrildi. Çünkü Türkiye’ de maddi olarak ihtiyaçlarımızı karşılamamız gerekiyordu.

Ve oturup düşündükten sonra bu kadar şeyin üstüste gelmesinin normal olmadıuğını ve bu işte de bir hayır olduğunu düşünüp tamamen vazgeçtik.

Sonuç

Maddi manevi bizi yoran bir dönemi şuan atlattık. Ev sahibi ile görüşüp evden çıkmayacağımızı söyledik. Almanya’da ayarladığımız evi, oteli iptal ettik. Uçak biletlerini iptal ettik. Tekrar hızlıca bir araba aldık :). Tek sorun aslında benim işsiz kalmam oldu. Tekrar bir iş arama süreci atlattım ve 3–4 haftalık bir süre sonrasında Intertech firmasında Yazılım mühendisi olarak işe başladım.

Bu yazı ile aslında yurtdışı düşünen kişiler için, ne kadar ince eleyip sık dokumaları gerektiğini, bu işe kendimi bir atayım kurtulayım şeklinde bakmamaları gerektiğini elimden geldiği kadar anlatmak istedim. Firma ile ilgili sorunlar olabiliyor veya ailevi sorunlar çıkabiliyor. Bunları dikkate alarak hareket etmek en doğrusu olacaktır.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım yararlı olmuştur.